Vyhledat
  • Nutriční konzultant

Železo a fytáty

Železo a fytáty (kyselina fytinová)

Rise Rafferty (Light Bearers Ministry)

Uklizečka nachází materiál pro transfuzi krve, kterou používal Rakouský běžkařský tým. Tři běžkaři jsou vyloučeni z příštích dvou zimních olympijských her a to v poslední den zimních olympijských her roku 2002. Cyklisté Tour de France museli vrátit své tituly. Podezírají Lance Armstronga. Tématem zpráv se stává krevní doping u atletů.

Nelegální zvýšení počtu červených krvinek ke zlepšení výkonu atletů se označuje za krevní doping. Obyčejně se to dělá tak, že se červené krvinky oddělí z odebrané krve a pak uloží do zásoby. Následně jsou injekčně vstříknuty pár dní před závodem. Když jsou tyto červené krvinky takto vstříknuty, dostaví se dočasný úspěch. Další metodou je vpichování hormonů, které stimulují tvorbu červených krvinek a tím se dosáhne stejných úspěchů. Proč by měl zvýšený počet červených krvinek zlepšovat výkon atleta?

Procento počtu krevních destiček v krvi se nazývá hematokrit. Hematokrit je poměr mezi objemem červených krvinek a plné krve. Jedná se tedy o procentuální vyjádření objemu erytrocytů v jednotce krve. Závisí na počtu a velikosti červených krvinek. Normální hodnoty objemu červených krvinek jsou 47% (+-5%) u mužů a 42% (+-4%) u žen. Jinými slovy 45% z celé krve je tvořeno červenými krvinkami, které jsou zodpovědné za roznášení kyslíku po celém těle a za oběh oxidu uhličitého do plic, kde může být vydechován ven. Jelikož červené krvinky přenáší kyslík, když jich je víc, jak je tomu při krevním dopingu, měly by zvýšit kapacitu krve pro rozvádění kyslíku do těla, což se projeví větší vytrvalostí a rychlostí. Zároveň to snižuje únavu a takto atleta podpoří. Ale krevní doping s sebou přináší rizika. V roce 1984 se Olympijský cyklistický tým nadopoval a získal takto devět medailí. Žel krátce po svém vítězství někteří cyklisté zjistili, že mají žloutenku, jelikož použili nakaženou krev. Dokonce i pokud člověk použije svou vlastní krev, tak je to rizikové. Krevní doping krev zahušťuje, je potom viskóznější a srdce to hůř přepumpovává. Výsledkem je větší riziko mozkové mrtvice a srdečního infarktu.

Naše tělo klade velký důraz na obsah kyslíku. Každý nádech děláme právě kvůli tomu. Vdechnutý kyslík se dostane do vzdušných prostorů, kde dochází k výměně mezi plynem a tekutinou. Z těch vzdušných prostorů se kyslík dostává do žil, kde si ho vyzvednou červené krvinky. Červené krvinky jsou v podstatě takové malé hemoglobinové pytlíky. Hemoglobin je bílkovina, která jim dodává jejich barvu. Každá molekula hemoglobinu obsahuje čtyři atomy železa. A právě tyto čtyři atomy železa se spojí se čtyřmi molekulami kyslíku. Jedna jediná červená krvinka obsahuje 250 miliónů hemoglobinových molekul. Výsledkem je, že jedna mikroskopicky malá červená krvinka na sebe může nabrat až jednu miliardu atomů kyslíku! Možná vám už tedy došlo, že klíčovou roli v celé této super atletické úvaze hraje právě minerál železo.

Asi 65-70% železa v našem těle je právě v hemoglobinu. Když potřebujeme zjistit, jaká je hladina železa v našem organismu, můžeme testovat různé části v krvi. Vědec Zuguo Mei říká: „Ze všech testů, které se provádí pro zjištění chudokrevnosti, je používán nejvíce test na hemoglobin, právě kvůli jeho nízké ceně, jednoduchosti a rychlosti vyšetření, než když to srovnáme s hematokritem. Ale hemoglobin nám ukazuje jen poslední stádium nedostatku železa; střední nedostatek železa koncentraci hemoglobinu nemusí ovlivnit.“

Když tělo nemá dostatek zdravých červených krvinek, hovoříme o anémii. I když to může být způsobeno mnohými faktory, jedna věc je jistá: Je snížena schopnost krve rozvádět do těla kyslík. Ale anémie – chudokrevnost z nedostatku železa je přímým výsledkem nedostatku železa.

Doktor Zuguo pokračuje: „Nedostatek železa je nejběžnějším stavem nedostatku mikroživin, který je běžný jak v rozvojových tak i v rozvinutých zemích a to zvláště mezi dětmi a ženami v období plodnosti.“ Když jsou molekuly hemoglobinu normální, ale červené krvinky jich obsahují méně než je obvyklé, je zde podezření na výživovou anémii.

Vaše tělo si železo samo nevytváří. Musíte ho přijímat ve své stravě. Železo v potravě má dvě formy: Hemové a nehemové. Hemové železo je pouze v hemoglobinu a tak je tedy pro nás dostupné jen v mase. Je velmi dobře vstřebáváno. Ale odkud to železo dostala ta kuřata a krávy? Jejich zásoby železa pocházejí z rostlin a obilnin. Rostlinný zdroj železa je v nehemové formě a tím je trochu hůře vstřebatelné. Musí být rozpuštěno a potom znovu dáno dohromady, aby bylo vstřebatelné.

I když existuje pro vegetariány mnoho zdrojů železa, je dobré vědět, jaké to jsou a jak je používat. Například vysoký obsah železa obsahují čočka a fazole. Ale obsahují také i fytáty, který železo jakoby zpomaluje. Pokud se čočka jen tak uvaří, tak pak v sobě obsahuje asi 92% těchto zpomalovačů. Je zjištěno, že pokud se luštěniny namáčí do velmi teplé vody a nechají namočené celou noc, tak se těchto fytátů téměř zbaví. Po namáčení vodu vylijte a luštěniny před vařením propláchněte. Takto se budou z luštěnin lépe vstřebávat i všechny ostatní minerály.

Celozrnné obilniny jsou také dobrým zdrojem železa. Ale také obsahují tyto zpomalovače železa. Podle Švédské studie bylo zjištěno, že namáčení ovesných vloček a následné propláchnutí ještě dřív, než z nich si jdeme ráno vařit kaši, o hodně zvýši vstřebatelnost železa. Namáčení způsobuje, že enzymy a jiné nápomocné organizmy pomáhají rozložit a neutralizovat fytovou kyselinu. Tato kyselina celkově snižuje vstřebatelnost minerálů, i když na druhou stranu dle nejčerstvějších studií působí přímo proti rakovinovým buňkám, jako antioxidant, takže nemusíte mít obavy, že se jí musíte za každou cenu zbavit.

Obiloviny je tedy dobré namáčet do teplé vody na sedm hodina a takto bude většina fytátů neutralizována. Jednoduchým zvykem může být třeba namáčet muesli (nepražené vločky a jiné cereálie) na celou noc. Takto budou celkově pro náš organismus vstřebatelnější.

Dalším zdrojem je například zelená listová zelenina. Jeden hrníček vařeného špenátu má téměř dvakrát více železa než stejné kalorické množství třeba sirloinského steak! Ale nezapomeňte, že to není tak vstřebatelné. Jedna studie dokazuje, že když si přidáme k jídlu bohatému na nehemové železo 63mg vitaminu C, tak až třikrát zvýšíme jeho vstřebatelnost. Nejlepším urychlovačem pro nehemové železo je kyselina askorbová.

Ale ještě důležitější než kyselina askorbová je vaše vlastní žaludeční kyselina. Je to taková skrytá přísada pro vstřebávání nehemového železa. Bylo vypozorováno, že když stoupne pH žaludeční kyseliny – takže je tam méně kyselé prostředí, tak se zároveň snižuje vstřebatelnost nehemového železa. Studie prokázaly slabou žaludeční kyselinu u dětí a dospělých, kteří mají chronickou anémii. Když je těmto lidem podávána jako doplněk stravy kyselina chlorovodíková (žaludeční kyselina), tak se jim zvýší vstřebatelnost železa a tím jejich chudokrevnost zcela vymizí.

Zuguo Mei, Ibrahim Parvanta, Mary E. Cogswell, Elaine W. Gunter, Lawrence M. Grummer-Strawn. Erythrocyte protoporphyrin or hemoglobin: which is a better screening test for iron deficiency in children and women? https://www.ajcn.org/content/77/5/1229.full. 2Ibid. 3B. Teucher, M. Olivares, H. Cori, Enhancers of iron absorption: ascorbic acid and other organic acids. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ pubmed/15743017.
7 zobrazení0 komentář

Tel: +420 603 429 501

  • Instagram
  • White Facebook Icon